حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و ولی امر مسلمین در پیامی به کنگره عظیم حج، این آئین ابراهیمی را کانون توحید خالص و حقیقی خواندند و باتاکید بر لزوم بازخوانی و فراگیری درسهای بزرگ حج تصریح کردند: برائت از مشرکین و بیزاری از بتها و بت گران، روح حاکم برحج مومنان است و جای جای حج، مظهر اتحاد و انسجام مسلمین و برجسته شدن وحدت و برادری حقیقی و ایمانی آنهاست .

متن این پیام که امروز در اجتماع پرشکوه حجاج در مراسم برائت از مشرکین در صحرای عرفات قرائت شد به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب‌ العالمین والصلاة و السلام علی سیّدنا محمد المصطفی و علی آله الاطیبین و صحبه المنتجبین

سلام بر زائران خانه‌ی خدا، میهمانان سرای دوست، و لبیك‌گویان دعوت او.. و درود ویژه بر دلهائی كه از یاد خدا طراوت یافته و بر فیض و رحمت بی‌دریغ او دَر گشوده‌اند. در این روزها و شبها و ساعتهای اِكسیرگون، چه بسیارند آنها كه قدرشناسانه، خود را به جذبه‌‌ی معنویت سپردند و با انابه و توبه، دل و جان را نورانیت بخشیدند، و در امواج رحمت الهی كه در این وادی قدس پی‌درپی فرا میرسد، زنگار گناه و شرك را از خود ستردند. سلام خدا بر این دلها و بر این صاحبدلان و پاكان.

همه‌ی برادران و خواهران شایسته است به چنین دستاوردی بیندیشند و این فرصت بزرگ را مغتنم شمارند. نگذارند در اینجا نیز دل‌مشغولیهای زندگی مادی، كه گرفتاری همیشگی ماست، دلها را به خود سرگرم كند. با یاد خدا، با انابه و تضرع، با عزم راسخ بر راستی و درست‌كرداری و درست‌اندیشی، و با كمك خواستن از خداوند، دلِ مشتاق خود را در فضای توحید و معنویتِ ناب، به پرواز درآورند و برای پایداری در راه خدا و صراط مستقیم، توشه بگیرند.

اینجا كانون توحید حقیقی و خالص است. در اینجا است كه ابراهیم‌ خلیل علیه‌السلام، با آوردن پاره‌ی تن خود به قربانگاه،‌ مظهری از توحید را كه غلبه بر نفس خود و تسلیم محض در برابر امر الهی است،‌ برای همه‌ی موحدان در سراسر تاریخ جهان به یادگار گذاشت. و در اینجاست كه حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله در برابر مستكبران زمان و خداوندان زر و زور،‌ پرچم توحید را برافراشت و بیزاری از طاغوت را در كنار ایمان به خدا، شرط نجات و رستگاری شمرد: فمن یكفر بالطاغوت و یؤمن بالله فقد استمسك بالعروة الوثقی ..

حج، بازخوانی و فراگیری این درسهای بزرگ است. برائت از مشركان و بیزاری از بتها و بُتگران،‌ روح حاكم بر حجّ مؤمنان است. جای‌جایِ حج،‌ نمایشگر دل‌‌سپردن به خدا و سعی و تلاش در راه او،‌ و برائت از شیطان و رمی و طرد او و جبهه‌گیری در برابر اوست. و جای‌جای حج، مظهر اتحاد و انسجام اهل‌قبله و رنگ‌باختنِ‌ تفاوتهای طبیعی و اعتباری، و برجسته‌شدن وحدت و برادری حقیقی و ایمانی آنها است.

اینها درسهائی است كه ما مسلمانان از هر نقطه‌‌‌ی جهان باید فرا گیریم و بر اساس آن برای زندگی و آینده‌ی خود برنامه‌ریزی كنیم.

قرآن،‌ جبهه‌گیری مقتدرانه در برابر دشمنان، عطوفت و مهربانی در میانه‌ی مؤمنان وعبودیت وخشوع دربرابرخداوندرا سه‌نشانه‌ی جامعه‌ی اسلامی دانسته است:

محمدٌ رسول‌الله والذین معه اشداء علی الكفار، رحماء بینهم، تراهم ركعاً سجداً یبتغون فضلاً‌ من الله و رضواناً.. این، سه ركن اصلی برای برافراشتن پیكره‌ی عزتمند و باشكوه امت اسلامی است.

همه‌ی آحاد مسلمان با توجه به این حقیقت،‌ میتوانند آسیبهای كنونی دنیای اسلام را به درستی بشناسند.

امروز دشمن غدّار امت اسلامی، گردانندگان مراكز استكباری و قدرتهای فزونی‌طلب و متجاوزی میباشند كه بیداری اسلامی را تهدیدی بزرگ برای منافع نامشروع و سلطه‌ی‌ ظالمانه‌ی خود بر دنیای اسلام میدانند. همه‌ی ملتهای مسلمان و پیشاپیش آنان،‌سیاستمداران و علمای دین و روشنفكران و رهبران ملی كشورها،‌باید در برابر این دشمن متجاوز، صف متّحد اسلامی را با استحكام هرچه بیشتر تشكیل دهند. باید همه‌ی عناصر قدرت را در خود گرد آورند و امت اسلامی را به درستی مقتدر سازند. دانش و معرفت،‌ تدبیر و هشیاری، احساس مسئولیت و تعهد، توكل و امید به وعده‌ی الهی، چشم‌پوشیدن از خواستهای حقیر و كم‌بها در برابر كسب رضای خدا و عمل به وظیفه.. اینها عناصر اصلی اقتدار امت اسلامی است كه او را به عزّت و استقلال و پیشرفت مادی و معنوی میرساند و دشمن را در زیاده‌خواهی و دست‌اندازی به كشورهای اسلامی ناكام میسازد.

عطوفت در میانه‌ی مؤمنان، ركن دوم و نشانه‌ئی دیگر برای وضعیت مطلوب امت اسلامی است. تفرقه و ستیزه‌جوئی میان بخشهای امت مسلمان، بیماری خطرناكی است كه باید با همه‌ی توان به درمان آن پرداخت. دشمنان ما از دیرباز در این عرصه نیز به تلاش گسترده و بی‌وقفه دست زده‌اند و امروزه كه بیداری اسلامی،‌آنان را وحشتزده كرده است، تلاش خود را شدت بخشیده‌اند. همه‌ی سخنِ دلسوزان آن است كه تفاوتها نباید به تضاد تبدیل شود، و چندگونگی نباید به ستیزه‌گری بینجامد.

امسال را ملت ایران سال انسجام اسلامی نامید. این نام‌گذاری بر اثر آگاهی از توطئه‌های شدت‌یافته‌ی دشمنان برای اختلاف‌افكنی میان برادران بود. در فلسطین،‌ در لبنان،‌ در عراق،‌ در پاكستان و افغانستان، این توطئه‌ها كارگر شد و بخشی از مردم یك كشور مسلمان،‌ در برابر بخشی دیگر به جنگ و ستیز برخاستند و خون یكدیگر را ریختند. در همه‌ی این حوادث تلخ و مصیبت‌بار،‌ نشانه‌های توطئه‌ آشكار بود و چشمهای تیز‌بین، دست دشمن را مشاهده كردند.

فرمان: «رحماء بینهم» در قرآن به معنی ریشه‌كنی این ستیزه‌گریها است. شما در این روزهای پرشكوه و در مناسك گوناگون حج،‌ مسلمانان را از همه‌جا و از مذاهب گوناگون، می‌بینید كه گرد یك خانه میگردند؛ به سوی یك كعبه نماز میگزارند؛‌ نماد شیطانِ رجیم را با هم سنگباران میكنند؛ در نماد قربانی كردن تمنیّات و هوسهای نفسانی به یك‌گونه رفتار میكنند؛ در میعاد عرفات و مشعر در كنار یكدیگر به تضرع میپردازند.. مذاهب اسلامی در اصلی‌ترین و بیشترین فرائض و احكام و عقاید، به همین اندازه به یكدیگر نزدیك‌اند. با این حال، چرا باید تعصبها و پیشداوریها میان آنان آتش‌افروزی كند و دست خیانتكار دشمن، به این آتش خانمانسوز دامن بزند. امروز كسانی با كوته‌بینی و بی‌خِردی،‌ به بهانه‌های واهی، جماعت بزرگی از مسلمانان را مشرك میشمارند و حتی خون آنان را مباح میدانند. اینها چه بدانند و چه ندانند، در خدمت شرك و كفر و استكبارند. چه بسا كسانیكه احترام به بارگاه پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله و اولیاء و ائمه دین علیهم‌السلام را كه تكریم دین و دینداری است، شرك و كفر نامیدند اما خود در خدمت درگاه كافران و ستمگران درآمدند و به هدفهای پلید آنان كمك كردند.

عالمان راستین و روشنفكران متعهد و زمامداران صادق باید با اینگونه پدیده‌های خطرناك مبارزه كنند.

وحدت و انسجام اسلامی امروز یك فریضه‌ی حتمی است كه با همكاری خردمندان و دلسوزان میتواند راه‌های عملی آن پیموده شود.

این دو ركن عزت، یعنی از سوئی مرزبندی و جبهه‌‌گیری مقتدرانه در برابر استكبار، و از سوئی تراحم و همگرائی و برادری میان مسلمانان،‌ آنگاه كه با ركن سوم،‌ یعنی خشوع و تعبد در برابر پروردگار همراه شود،‌امت اسلامی در راهی كه مسلمین صدر اسلام را به اوج عظمت و عزت رسانید،‌ پی درپی به پیش خواهد رفت و ملتهای مسلمان از عقب‌ماندگی حقارتباری كه در قرنهای اخیر بر آنان تحمیل شده نجات خواهندیافت. طلیعه‌ی این حركت بزرگ آغاز شده و امواج بیداری در همه‌ جای دنیای اسلام كمابیش به حركت درآمده است. رسانه‌ها و تبلیغات دشمن و عواملش میكوشند هر جنبش آزادیخواهانه و عدالت‌طلب را در هر نقطه‌ی جهان اسلام به ایران یا به شیعی‌گری نسبت دهند، و ایران اسلامی را كه نخستین پرچمدار پیروز بیداری اسلامی است، مسئول ضرباتی بدانندكه از سوی غیرتمندان كشورهای مسلمان در عرصه‌ی سیاست یا فرهنگ بر آنان وارد میشود. آنان حماسه‌ی بی‌نظیر حزب‌الله در جنگ 33روزه،‌ ایستادگی مدبرانه‌ی ملت عراق كه به تشكیل مجلس و دولتی نادلبخواه اشغالگران منتهی شد،‌ صبر و استقامت اعجاب‌انگیز دولت قانونی فلسطین و ملت فداكار آن و بسیاری از آیات تجدید حیات اسلام در كشورهای مسلمان را، با تهمتهائی همچون ایرانیگری یا شیعیگری متهم میسازند تا حمایت یكپارچه‌ی دنیای اسلام را دچار محذور كنند. ولی این ترفند نخواهد توانست با سنت الهی كه پیروزی مجاهدان فی‌سبیل‌الله و نصرت‌دهندگان دین خدا است، پنجه درافكند.

آینده از آن امت اسلامی است،‌ و یكایك ما میتوانیم به سهم خود و بقدر توان و ظرفیت و مسئولیت خود، آن آینده را نزدیكتر سازیم.

مراسم حج، برای شما حج‌گزارانِ نیكبخت، فرصت بزرگی است تا خود را بیش از گذشته آماده‌ی ادای این دین كنید.

امید است توفیق الهی و دعای حضرت مهدی موعود عجل‌الله له الفرج، شما را در این هدف بزرگ یاری دهد.

والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته

السیدعلی الحسینی الخامنه‌ئی
4 ذی‌الحجة
1428 هجری
24 آذر 1386